Kesän ensimmäiset kisat pidettiin aurinkoisessa säässä. Lajeja oli tällä kertaa vähän, mutta suoritukset erittäin pirteitä. Joutsalaisten nuorten osalta kaikki tekivät mainioita tuloksia. Olipa mukana myös ensikertalaisiakin.

Tulokset:

Joutsan Pommin avoimet yu-kisat
Joutsan Pommi
15.06.2020

M 400m
Loppukilpailu
1)   Jussi Autio                      HIFK                      1.01,23           
2)   Henrik Enke                      JoutsPo                   1.01,27           


N 400m
Loppukilpailu
1)   Emma Pasanen                     LahdA                     1.09,55           


M Kuula
Loppukilpailu
1)   Jussi Autio                      HIFK                      12,58             
     11,77  12,58  12,31  -      -      -      



P9 Pituus
Loppukilpailu
     Tomas Mäkinen                    LahdA                     DNS               


P9 Kuula
Loppukilpailu
1)   Tomas Mäkinen                    LahdA                     8,21              
     7,74   8,21   7,83   -      -      7,79   



T11 300m
Loppukilpailu
1)   Iida Lavia                       JoutsPo                   1.04,34           
     Olivia Miller                    HartVoi                   DNS               


P11 300m
Loppukilpailu
1)   Niilo Hämäläinen                 JyväskKU                  49,73             
2)   Paavo Hämäläinen                 JyväskKU                  54,40             
3)   Roni Hynninen                    HartVoi                   1.03,59           


T11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Vilma Salo                       HartVoi                   3,78 +0,1          
     3,55   3,59   x      3,66   3,78   3,47   
     -0,1   +0,1          -1,0   +0,1   -0,1   

2)   Olivia Miller                    HartVoi                   3,39 -0,1          
     3,29   3,30   3,26   3,33   3,39   x      
     +0,1   -1,2   +0,1   -1,5   -0,1          

3)   Iida Lavia                       JoutsPo                   3,15 -0,1          
     3,15   3,00   3,00   2,99   2,98   2,94   
     -0,1   +0,1   +0,1   -0,7   -0,1   -0,1   



P11 Pituus
Loppukilpailu
1)   Roni Hynninen                    HartVoi                   3,11 -0,1          
     3,11   3,10   3,08   3,08   3,07   2,97   
     -0,1   -0,6   +0,1   +0,1   +0,1   -0,1   



P11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Roni Hynninen                    HartVoi                   6,00              
     6,00   -      6,00   5,47   5,75   -      



T11 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vilma Salo                       HartVoi                   6,61              
     5,85   5,77   5,66   6,20   6,50   6,61   

2)   Olivia Miller                    HartVoi                   5,74              
     4,96   5,07   5,59   5,74   4,66   5,53   

3)   Iida Lavia                       JoutsPo                   5,07              
     4,24   5,04   4,80   5,07   4,90   4,51   



T13 300m
Loppukilpailu
1)   Nanna Huvinen                    HeinI                     49,28             
2)   Olivia Fagerholm                 JoutsPo                   56,31             
     Mariamu Sissoho                  JoutsPo                   DNS               


P13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Benedict Seppälä                 JoutsPo                   5,50 +0,1          
     5,50   5,49   5,43   x      5,20   5,25   
     +0,1   -0,1   +0,1          +0,1   -0,1   

     Ilmari Laitinen                  JoutsPo                   NM                
     x      -      -      -      -      -      
                                               



T13 Pituus
Loppukilpailu
1)   Nanna Huvinen                    HeinI                     3,97 +0,1          
     3,64   3,97   3,91   x      3,81   3,90   
     -0,7   +0,1   +0,1          -0,1   -0,1   

2)   Olivia Fagerholm                 JoutsPo                   3,72 +0,1          
     3,72   3,66   3,71   -      3,71   3,71   
     +0,1   +0,1   +0,1          +0,2   -0,1   



P13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Benedict Seppälä                 JoutsPo                   12,27             
     11,64  12,27  12,09  12,17  11,39  11,43  

2)   Ilmari Laitinen                  JoutsPo                   7,95              
     7,95   7,21   7,14   6,88   7,43   7,26   



T13 Kuula
Loppukilpailu
1)   Nanna Huvinen                    HeinI                     9,80              
     9,15   8,61   8,99   8,94   9,80   9,26   

2)   Kiira Johansson                  HeinI                     8,41              
     8,41   8,21   8,23   8,28   8,12   7,85   

3)   Mariamu Sissoho                  JoutsPo                   6,62              
     6,62   6,32   6,47   6,18   4,63   6,59   



P15 300m
Loppukilpailu
1)   Topi Taskinen                    MikkKV                    40,60             
2)   Luukas Kemppainen                JoutsPo                   40,62             
3)   Tuomas Toivonen                  OrimJy                    41,63             
4)   Markus Porvari                   HartVoi                   42,36             


T15 300m
Loppukilpailu
1)   Veera Reponen                    JoutsPo                   46,98             
2)   Aada Simola                      JoutsPo                   51,71             
3)   Elli Lavia                       JoutsPo                   53,15             


P15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Topi Taskinen                    MikkKV                    5,84 +0,1          
     5,79   x      x      5,61   x      5,84   
     +0,1                 -0,7          +0,1   

2)   Luukas Kemppainen                JoutsPo                   5,39 -1,9          
     5,38   5,05   5,39   5,33   x      5,25   
     +0,1   -1,4   -1,9   -0,7          +0,1   

3)   Markus Porvari                   HartVoi                   5,18 -0,1          
     x      x      5,18   5,10   x      4,80   
                   -0,1   -0,1          +0,1   

4)   Veeti Yli-Talonen                SysmSi                    4,72 -1,4          
     4,54   4,72   4,60   x      4,50   4,57   
     -0,1   -1,4   -1,5          +0,1   -1,6   

5)   Oliver Koskinen                  JyväskKU                  4,51 -0,1          
     4,51   4,35   x      x      x      x      
     -0,1   -0,7                               



T15 Pituus
Loppukilpailu
1)   Senni Ohra-Aho                   KangasnKa                 4,85 +0,1          
     4,80   4,85   x      4,73   4,74   4,79   
     +0,1   +0,1          -0,4   -0,1   +0,9   

2)   Sofia Puolakanaho                OrimJy                    4,41 +0,1          
     4,27   4,41   x      x      4,37   x      
     +0,1   +0,1                 -0,4          

3)   Elli Lavia                       JoutsPo                   3,83 +0,9          
     3,08   3,50   x      x      3,66   3,83   
     +0,1   +0,1                 -0,9   +0,9   



T15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Senni Ohra-Aho                   KangasnKa                 10,40             
     9,61   10,40  10,00  9,83   10,02  -      

2)   Vanessa Värilä                   LahdA                     8,29              
     7,98   7,83   8,11   8,29   8,07   7,78   

3)   Elli Lavia                       JoutsPo                   7,17              
     7,17   6,56   -      6,58   5,98   6,43   



P15 Kuula
Loppukilpailu
1)   Veeti Yli-Talonen                SysmSi                    10,28             
     9,40   9,21   9,98   10,08  9,81   10,28  

2)   Eelis Hynninen                   HartVoi                   9,11              
     8,72   9,09   8,76   8,68   8,42   9,11   



N17 400m
Loppukilpailu
1)   Viivi Värilä                     HeinI                     1.14,96           
2)   Cecilia Suomi                    HeinI                     1.24,94           


M17 400m
Loppukilpailu
1)   Eemil Porvari                    HartVoi                   51,75             
2)   Konsta Vuorela                   JyväskKU                  1.02,46           


N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Tiina Järvinen                   LahdA                     13,63             
     12,86  13,40  13,38  13,29  12,63  13,63  

2)   Viivi Värilä                     HeinI                     9,34              
     7,53   7,91   8,48   8,43   8,65   9,34   

3)   Cecilia Suomi                    HeinI                     6,86              
     6,86   6,26   6,48   6,85   5,19   5,86   



M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Eemil Porvari                    HartVoi                   12,81             
     -      12,10  12,81  -      -      -      



N19 400m
Loppukilpailu
1)   Katri Saavalainen                SysmSi                    1.12,19           


N19 Kuula
Loppukilpailu
1)   Katri Saavalainen                SysmSi                    5,94              
     5,26   5,76   5,73   5,80   5,82   5,94   

Yu-kisojen tulokset 15.6.2020