Joutsan Pommin 100-vuotisjuhlakisa
Joutsan Pommi
13.07.2016

M Korkeus
Loppukilpailu
1) Samuli Eriksson SalVil 200
190 195 200 205
o o xo xxx

2) Valtteri Mattila ÄänekU 200
190 195 200 205
o xo xo xxx

3) Arttu Mattila ÄänekU 195
190 195 200
o xo xxx

4) Urpo Sippola LaukU 190
190 195
xo xxx

5) Otto Takala JoutsPo 185
185 190
o xxx

N Korkeus
Loppukilpailu
1) Jenni Rossi LappUM 145
140 145 150
o xo xxx

P9 40m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,2
1) Lauri Kouhia HyvsU 6,97
2) Benedict Seppälä JoutsPo 7,00
3) Jimi Pöysti JoutsPo 7,62
4) Onni Partanen JoutsPo 11,59

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,0
1) Elmeri Nieminen AsikkRai 7,26
2) Ilmari Laitinen JoutsPo 7,67
3) Roni Hynninen HartVoi 9,19

T9 40m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: NM
1) Nella Koskela KU-58 7,59
2) Viivi Jermoranta MuurY 8,15
3) Olivia Miller HartVoi 9,99

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,4
1) Iida Kastarinen TampPy 7,06
2) Viivi Komu LempKiYU 7,40
3) Tiitu Marttinen KangasnKa 7,41
4) Fiona Puolakanaho KärkKV 7,77

P9 1000m
Loppukilpailu
1) Ilmari Laitinen JoutsPo 4.18,60
2) Jimi Pöysti JoutsPo 4.25,60

T9 1000m
Loppukilpailu
1) Iida Kastarinen TampPy 3.54,30
2) Viivi Jermoranta MuurY 4.50,10

P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Benedict Seppälä JoutsPo 3,56
3,56 – 3,51 3,33 3,34 –

2) Lauri Kouhia HyvsU 3,54
3,30 3,54 3,25 3,30 – 3,26

3) Elmeri Nieminen AsikkRai 3,15
2,97 3,07 3,11 2,88 3,15 3,08

4) Ilmari Laitinen JoutsPo 2,99
2,94 2,62 2,83 2,99 2,91 2,82

5) Jimi Pöysti JoutsPo 2,92
2,92 2,62 2,83 – 2,77 2,85

6) Eric Rinne LahdA 2,85
– 2,80 2,53 2,66 2,85 2,84

7) Roni Hynninen HartVoi 2,16
1,97 2,03 2,16 – 1,97 1,97

8) Onni Partanen JoutsPo 1,65
– – 1,30 – 1,65 0,67

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Iida Kastarinen TampPy 3,65 NM
3,62 3,49 3,48 3,58 3,58 3,65

2) Tiitu Marttinen KangasnKa 3,21 NM
3,21 3,11 3,11 3,07 3,05 3,13

3) Nella Koskela KU-58 3,17 NM
2,74 2,93 3,03 3,05 3,17 3,12

4) Viivi Komu LempKiYU 3,06 NM
3,06 3,06 2,98 2,82 3,00 –

5) Viivi Jermoranta MuurY 2,82 NM
2,75 2,81 2,82 2,78 2,69 2,39

6) Fiona Puolakanaho KärkKV 2,80 NM
2,70 2,74 2,67 2,80 2,75 2,67

7) Kiira Johansson HeinI 2,58 NM
2,51 2,42 2,52 – – 2,58

8) Olivia Miller HartVoi 2,39 NM
2,39 2,01 1,70 2,29 2,36 2,21

P9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lauri Kouhia HyvsU 21,66
19,44 17,46 21,66 18,77

2) Elmeri Nieminen AsikkRai 17,12
15,80 14,59 11,54 17,12

3) Benedict Seppälä JoutsPo 15,63
15,63 13,83 14,43 13,32

4) Ilmari Laitinen JoutsPo 14,24
12,85 10,50 14,24 12,99

5) Onni Partanen JoutsPo 2,63
1,65 2,54 2,63 1,77

T9 Keihäs
Loppukilpailu
1) Iida Kastarinen TampPy 13,01
12,68 11,60 10,34 13,01

2) Kiira Johansson HeinI 12,15
10,79 12,15 10,81 12,08

3) Viivi Jermoranta MuurY 10,08
9,08 10,08 9,36 9,81

4) Nella Koskela KU-58 9,46
8,13 9,46 8,83 9,27

5) Fiona Puolakanaho KärkKV 7,24
5,96 6,06 5,78 7,24

P10 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,1
1) Eeli Nieminen AsikkRai 9,31
2) Markus Porvari HartVoi 9,96
3) Joel Toivola LahdA 10,38
4) Eelis Hynninen HartVoi 10,39

T10 60m
Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -0,9
1) Pihla Laine OrimJy 10,21
2) Fiona Flink JoutsPo 10,35
3) Lavia Elli JoutsPo 10,93

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -1,4
1) Veera Reponen JoutsPo 9,49
2) Sofia Puolakanaho KärkKV 9,85
3) Jade Toivola LahdA 9,92
4) Sofia Rinne LahdA 10,37

P10 1000m
Loppukilpailu
1) Eeli Nieminen AsikkRai 3.59,20
2) Joel Toivola LahdA 4.05,20
Eelis Hynninen HartVoi DNS
Markus Porvari HartVoi DNS

T10 1000m
Loppukilpailu
1) Jade Toivola LahdA 3.49,60
2) Sofia Rinne LahdA 3.52,40
3) Veera Reponen JoutsPo 4.06,40
4) Fiona Flink JoutsPo 4.10,80
5) Lavia Elli JoutsPo 4.17,10
6) Pihla Laine OrimJy 4.32,30

P10 Korkeus
Loppukilpailu
1) Markus Porvari HartVoi 115
100 105 110 115 120
o o xo o xxx

2) Eelis Hynninen HartVoi 90
85 90 95
o xo xxx

T10 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sofia Puolakanaho KärkKV 115
100 105 110 115
xo xo xxo o

2) Pihla Laine OrimJy 105
90 95 100 105 110
o o xo xxo xxx

P10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eelis Hynninen HartVoi 11,40
– 10,07 10,80 11,40

T10 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sofia Puolakanaho KärkKV 14,74
14,49 13,81 13,57 14,74

P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,2
1) Otto Haimi Sudet Kouvola 9,34
2) Eetu Komu LempKiYU 9,38

T11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1) Viivi Kupiainen HartVoi 9,65
2) Mette Jermoranta MuurY 9,72
3) Nella Pesonen HartVoi 10,22
4) Martta Valtonen EspTa 10,24
5) Tea Konttinen JyväskKU 10,65

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Eetu Komu LempKiYU 3.34,90

T11 1000m
Loppukilpailu
1) Tea Konttinen JyväskKU 3.39,00
2) Mette Jermoranta MuurY 3.47,70
3) Martta Valtonen EspTa 4.12,80

P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eetu Komu LempKiYU 120
95 100 105 110 115 120
o o o xo o o

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Viivi Kupiainen HartVoi 130
120 125 130 135
o xo xo xxx

2) Mette Jermoranta MuurY 115
110 115 120
o o xxx

3) Sinja Johansson HeinI 110
95 105 110 115
o o o xxx

4) Tea Konttinen JyväskKU 100
100 105
xo xxx

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Viivi Kupiainen HartVoi 8,46
8,24 – 7,88 – 8,46 8,00

2) Sinja Johansson HeinI 7,30
6,38 6,90 7,30 6,67 6,66 6,93

3) Mette Jermoranta MuurY 6,60
6,38 6,60 6,55 6,29 6,54 6,23

4) Jade Toivola LahdA 5,34
4,82 5,17 5,34 5,08 4,97 5,10

P12 1000m
Loppukilpailu
1) Jarmo Eromäki HaukivKi 3.54,40

P12 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1) Miska Johansson HeinI 12,01
2) Eetu Sirkka JoutsPo 12,94
3) Paavo Niemi JoutsPo 14,13

P12 Pituus
Loppukilpailu
1) Jarmo Eromäki HaukivKi 4,27
4,27

2) Miska Johansson HeinI 3,72
3,72

3) Kalle Rantanen JoutsPo 3,64
3,64

4) Paavo Niemi JoutsPo 3,17
3,17

5) Taavi Törnvall JoutsPo 3,06
3,06

T12 Pituus
Loppukilpailu
1) Pilvi Lehtinen HartVoi 3,42 +0,4
3,27 3,34 3,41 3,39 3,33 3,42
+0,4

2) Cecilia Suomi HartVoi 2,83 +0,5
2,43 2,38 2,76 2,65 2,50 2,83
+0,5

P12 Kuula
Loppukilpailu
1) Miska Johansson HeinI 7,73
7,38 6,98 7,66 7,43 7,73 7,27

2) Eetu Sirkka JoutsPo 7,69
6,77 7,47 7,69 7,64 7,60 7,40

3) Kalle Rantanen JoutsPo 6,68
5,81 5,90 6,55 5,68 6,41 6,68

4) Riku Liukkonen JoutsPo 6,34
6,34 5,86 6,12 6,19 – –

5) Jarmo Eromäki HaukivKi 6,18
5,58 5,90 5,69 5,87 5,97 6,18

6) Paavo Niemi JoutsPo 5,43
5,43 4,62 4,80 5,26 – –

T12 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiina Järvinen LahdA 11,10
9,34 9,61 9,80 9,54 10,86 11,10

2) Pilvi Lehtinen HartVoi 6,87
– 6,68 6,65 6,72 6,87 6,44

P13 1000m
Loppukilpailu
1) Otto Kotola EspTa 3.32,00

T13 1000m
Loppukilpailu
1) Tinja Toivonen JoutsPo 3.48,80
2) Henriikka Haapala JoutsPo 3.50,00
3) Johanna Jylhämaa OrimJy 4.37,00

P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: -0,4
1) Eelis Snåre LahdA 10,66
2) Otto Kotola EspTa 10,91

T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,9
1) Minea Hölsö LahdA 10,66
2) Kerttu Valtonen EspTa 10,91

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Eemil Porvari HartVoi 5,68 -0,5
– 5,39 5,30 5,51 5,67 5,68
-0,5

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Anna Pursiainen EspTa 4,62 -0,4
4,41 – 4,62 4,61 4,35 –
-0,4

2) Kerttu Valtonen EspTa 4,28 -0,4
4,28 4,16 – 3,86 4,09 –
-0,4

3) Minea Hölsö LahdA 4,24 -0,3
– 4,10 4,19 4,15 4,24 –
-0,3

4) Henriikka Haapala JoutsPo 3,87 NM
3,81 3,68 3,71 3,87 3,87 3,83
-1,7 -0,6

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eemil Porvari HartVoi 58,80
56,83 – 58,80 55,37

2) Eelis Snåre LahdA 27,83
24,26 – 27,83 –

3) Leevi Jermoranta MuurY 24,15
24,15 – 22,97 –

4) Otto Kotola EspTa 14,31
– 12,29 – 14,31

T13 Keihäs
Loppukilpailu
2) Aada Pyykkönen LahdA 24,28
24,28 22,46 23,22 23,55

3) Minea Hölsö LahdA 22,80
– – 22,72 22,80

4) Kerttu Valtonen EspTa 19,02
17,77 – 19,02 18,56

5) Sinja Johansson HeinI 18,69
18,39 18,69 – 17,45

P14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,3
1) Eemil Porvari HartVoi 12,96
2) Juho Jylhämaa LahdA 13,06
Aatu Haimi KouvU

T14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,2
1) Wilhelmiina Harju JyväskKU 14,40
2) Katri Saavalainen SysmSi 14,70
Saana Kankkunen VantSa

T14 800m
Loppukilpailu
1) Kia Vesala LahdA 2.49,22

P14 Pituus
Loppukilpailu
1) Juho Jylhämaa LahdA 4,89 -1,1
4,89 – 4,82 – – –
-1,1

T14 Pituus
Loppukilpailu
1) Wilhelmiina Harju JyväskKU 4,89 -0,3
4,75 4,61 4,89 4,77 4,72 4,60
-0,3

2) Katri Saavalainen SysmSi 4,23 -1,2
4,04 – 4,09 4,23 4,09 4,21
-1,2

3) Kia Vesala LahdA 3,93 -0,2
3,93 3,84 3,72 3,73 3,83 3,57
-0,2

Anniina Haapala JoutsPo 4,31 NM
4,10 4,31 4,19 – 4,28 –
-1,5

T14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Kia Vesala LahdA 22,15
– 21,21 22,15 –

2) Wilhelmiina Harju JyväskKU 22,05
21,16 20,83 20,60 22,05

Saana Kankkunen VantSa NM
– – – –

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Anna Pursiainen EspTa 13,49
2) Aino Tuomi LahdA 13,53
3) Vappu Valtonen EspTa 13,85
4) Anniina Haapala JoutsPo 13,96
Sinna Kankkunen VantSa DNS

P15 800m
Loppukilpailu
1) Valtteri Konttinen JyväskKU 2.27,80

T15 800m
Loppukilpailu
1) Elsa Kotola 2.47,53

T15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Pihla Johansson JoutsPo 140
130 140 145
o xxo xxx

2) Elsa Kotola 135
135 140
xo xxx

3) Kia Vesala LahdA 125
115 125 130
o o xxx

P15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Eetu Oksanen JoutsPo 43,59
43,48 43,59 39,65 41,15

T15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Pihla Johansson JoutsPo 33,09
31,90 33,09 29,87 32,51

2) Ella Parviainen EspTa 19,17
17,75 16,82 19,17 19,04

3) Elsa Kotola 17,58
17,58 16,17 13,32 –

4) Vappu Valtonen EspTa 13,59
13,59 11,07 13,38 –

Sinna Kankkunen VantSa NM
– – – –

N17 800m
Loppukilpailu
Erika Haapala JoutsPo DNS

M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Lauri Kiuru PyhtKi 174
160 165 174 176
o o xo xxx

N17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Suvi Savolainen KangU 38,23
35,40 38,23 37,06 33,44

2) Pihla Johansson JoutsPo 29,47
29,47 29,36 27,35 –

M17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lauri Kiuru PyhtKi 44,53
43,77 44,53 43,49 44,09

N19 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,8
1) Sara Heino JyväskKU 14,46

N19 Keihäs
Loppukilpailu
1) Sara Heino JyväskKU 19,89
19,89 18,89 – 18,65

Jenni Rossi LappUM 30,77
30,29 29,57 30,15 30,77

Pommin 100-v juhlakisojen tulokset