Lahden piirin pm-viestit juostiin Lahden stadionilla sunnuntaina 29.8. mainiossa loppukesän säässä. Pommilta mukana oli hienosti viisi joukkueellista osallistujia. P/T 9 vuotisten sarjassa oli sukkulaviestijoukkue sekä poikein 4x400m joukkue. Näissä joukkueissa juoksijat olivat vielä nuoria, pääsääntöisesti 7-vuotiaita ja siksi heillä on vielä parikin vuotta aikaa osallistua näihin kisoihin samassa sarjassa. Tulevaisuuden tiimi!

T11 -sarjassa oli mukana reipas tyttönelikko Ida Lavia, Inkeri Saarela, Eevi Oksanen sekä Vuokko Raittinen. Tytöt juoksivat sekä 4x50m että 4x600m viestin.

T15 -sarjassa mukana oli kvartetti Fiona Flink, Elli Lavia, Aada Simola ja Veera Reponen.

Parhaiten sijoituksellisesti menestyi vanhimpien tyttöjen joukkue joka voitti oman sarjansa pikaviestin kohentaen viime vuoden aikaansa yli kahdella sekunnilla.

Tämä oli monelle hieno ratakauden päätös johon matkattiin iloisesti bussilla.

Tulokset:

LaSy:n PM-viestit
Urheilukeskus, Lahti
1

TULOKSET

P9 4 x 400 m Loppukilpailu

  1. Heinolan Isku 1 5.25,15
    Veikko Häyrinen, Julius Malte, Joona Rantalainen, Vilhelmi Rainio
  2. Lahden Ahkera 1 5.25,50
    Teemu Kauppinen, Anton Onnila, Peetu Pikkusaari, Vertti Lakkapää
  3. Asikkalan Raikas 5.44,58
    Oliver Rusi, Juho Ala-Heikkilä, Daniel Breilin, Benjamin Ruonakoski
  4. Joutsan Pommi 6.40,94
    Juho Tuominen, Oliver Reponen, Juho Virtanen, Janne Tuominen

P11 4 x 50 m Loppukilpailu

  1. Iitin Pyrintö 1 34,25
    Juho Virta, Luukas Hyypiä, Aamos Huppunen, Tiitus Rytkölä
  2. Asikkalan Raikas 35,31
    Roope Saarinen, Lauri Saloheino, Nooa Nieminen, Atte Kotakorpi

P11 4 x 600 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 9.10,44
    Axel Koiranen, Jooa Korhonen, Juho Korhonen, Kristian Tuominen
  2. Iitin Pyrintö 1 9.33,64
    Juho Virta, Luukas Hyypiä, Aamos Huppunen, Tiitus Rytkölä
  3. Asikkalan Raikas 10.09,91
    Roope Saarinen, Lauri Saloheino, Nooa Nieminen, Atte Kotakorpi

P11 4 x 60 m aj Loppukilpailu

  1. Heinolan Isku 1 51,53
    Vilhelmi Rainio, Niklas Broder, Joona Rantalainen, Rami Leminen

P13 4 x 100 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 50,93
    Oskari Syväranta, Kalle Karimäki, Juho Taavila, Markus Vainio

P13 4 x 600 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 7.31,04
    Eelis Kuparinen, Eetu Väisänen, Casper Pentiilä, Kalle Karimäki

P15 4 x 100 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 49,11
    Tbias Moreno, Touko Tarvonen, Oliver Koskelainen, Santtu Kekkonen

P15 4 x 80 m aj Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 50,33
    Touko Tarvonen, Saku Puustinen, Tbias Moreno, Oliver Koskelainen

T9 4 x 400 m Loppukilpailu

  1. Heinolan Isku 1 6.07,32
    Aura Alanko, Jenna Leminen, Lilja Lahtinen, Elle Nieminen
  2. Lahden Ahkera 1 6.09,46
    Rita Tuominen, Hilma Pöllönen, Hertta Siikanen, Tiila Palo
  3. Iitin Pyrintö 1 6.53,71
    Iina Vento, Karoliina Tojkander, Emma Ryyppö
  4. Iitin Pyrintö 2 7.02,13
    Taimi Martikainen, Noora Tojkander, Ronja Malmström, Martta Peltola

T11 4 x 50 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 30,64
    Sari Siikanen, Eevi Hautaniemi, Sonja Muotka, Jasmin Redman
  2. Heinolan Isku 1 32,13
    Vilma Viinikainen, Ella Immonen, Lina Nieminen, Janette Tarkiainen
  3. Orimattilan Jymy 32,21
    Meiju Alhola, Pipsa Kanerva, Sofia Kraus, Ellen Vahberg
  4. Lahden Ahkera 2 32,58
    Tinja Palo, Iisa Tuominen, Hertta-Liina Tuominen, Pihla Kaukinen
  5. Asikkalan Raikas 33,18
    Helmi Haapalainen, Jade Virkkunen, Xena Virkkunen, Veera Järvinen
  6. Joutsan Pommi 34,22
    Ida Lavia, Inkeri Saarela, Eevi Oksanen, Vuokko Raittinen

T11 4 x 600 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 8.33,76
    Jasmin Redman, Anni Liljaniemi, Hertta-Liina Tuominen, Eevi Hautaniemi
  2. Heinolan Isku 1 8.46,57
    Lina Nieminen, Aada Viinikainen, Ella Immonen, Janette Tarkiainen
  3. Lahden Ahkera 2 8.47,14
    Sari Siikanen, Iisa Tuominen, Venla Tiainen, Ella Lehtisuo
  4. Asikkalan Raikas 9.35,62
    Linda Breilin, Iira-Nella Norrbacka, Leena Ala-Heikkilä, Isla-Riina Norrbacka
  5. Joutsan Pommi 10.10,53
    Ida Lavia, Inkeri Saarela, Eevi Oksanen, Vuokko Raittinen

T11 4 x 60 m aj Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 47,43
    Hertta-Liina Tuominen, Iisa Tuominen, Jasmin Redman, Eevi Hautaniemi
  2. Heinolan Isku 1 49,52
    Lina Nieminen, Ella Immonen, Vilma Viinikainen, Janette Tarkiainen
  3. Lahden Ahkera 2 49,53
    Sari Siikanen, Tinja Palo, Pihla Kaukinen, Lumi Terviö

T13 4 x 100 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 53,46
    Veera Pöyry, Suvi Reunanen, Aino Seppälä, Hilla Tuominen
  2. Heinolan Isku 1 56,95
    Ellen Koljonen, Elisa Rantalainen, Iita Alanko, Aino Ahonen
  3. Lahden Ahkera 2 57,26
    Mimmi Hiukka, Meja Koskinen, Elina Kariola, Meri Aaltonen
  4. Nastolan Naseva 1.01,10
    Aliisa Räsänen, Siiri Särkiniemi, Henriikka Kanerva, Helmi Pekko
  5. Heinolan Isku 2 1.02,53
    Aino Alanko, Eveliina Paasonen, Emmi Rantalainen, Venla Kananen

T13 4 x 600 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 7.33,18
    Suvi Reunanen, Iida Piispanen, Jenni Tuominen, Hilla Tuominen
  2. Heinolan Isku 1 8.27,80
    Elisa Rantalainen, Ellen Koljonen, Venla Kananen, Aino Ahonen
  3. Nastolan Naseva 9.25,92
    Helmi Pekko, Henriikka Kanerva, Siiri Särkiniemi, Aliisa Räsänen

T13 4 x 60 m aj Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 45,38
    Meja Koskinen, Veera Pöyry, Enni Notkonen, Elina Kariola
  2. Heinolan Isku 1 52,84
    Aino Alanko, Ellen Koljonen, Aino Ahonen, Venla Kananen

T15 4 x 100 m Loppukilpailu

  1. Joutsan Pommi 55,21
    Fiona Flink, Elli Lavia, Aada Simola, Veera Reponen
  2. Iitin Pyrintö 1 57,95
    Jenni Seppälä, Iiris Niemi, Hilma Virta, Lola Kuisma
    Lahden Ahkera 1 DNS
    Emmi Piispanen, Silja Niemi, Alexandra Virlander, Emma Kyyrä
    Asikkalan Raikas DQ
    Lara Virkkunen, Neea Virtanen, Alisa Halttunen, Emma Riihilahti

T15 4 x 800 m Loppukilpailu

  1. Iitin Pyrintö 1 12.03,69
    Iiris Niemi, Jenni Seppälä, Hertta Niemi, Martta Huppunen
    Kilpailun ulkopuolella
    Lahden Ahkera / Asikklana Raikas 11.39,76
    Emmi Piispanen, Emma Riihilahti, Emmi Piispanen, Emma Riihilahti
    Mikkelin Kilpa-Veikot 10.17,15
    Silja Valtola, Neela Ombati, Venla Kapiainen, Heidi Paasonen

T15 4 x 80 m aj Loppukilpailu

  1. Iitin Pyrintö 1 1.03,72
    Jenni Seppälä, Lola Kuisma, Iiris Niemi, Hilma Virta

T/P9 8 x 40 m Loppukilpailu

  1. Lahden Ahkera 1 56,49
  2. Heinolan Isku 1 57,44
  3. Asikkalan Raikas 59,70
  4. Nastolan Naseva 1.02,21
  5. Lahden Ahkera 2 1.02,26
  6. Heinolan Isku 2 1.03,28
  7. Iitin Pyrintö 1 1.03,50
  8. Joutsan Pommi 1.07,99

Erä 1

  1. Lahden Ahkera 1 56,49
    Lumi Terviö, Peetu Pikkusaari, Anton Onnila, Juho Korhonen, Rita Tuominen, Daniel Aaltonen, Vertti Lakkapää, Veeti Seppälä
  2. Heinolan Isku 1 57,44
    Aada Viinikainen, Vilhelmi Rainio, Veikko Häyrinen, Eero Leminen, Viljami Kananen, Aura Alanko, Elle Nieminen, Joona Rantalainen
  3. Asikkalan Raikas 59,70
    Daniel Breilin, Kaisa Haapalainen, Lotta Saarinen, Venla Nieminen, Oliver Rusi, Juho Ala-Heikkilä, Benjamin Ruonakoski, Eemil Riihilahti
  4. Joutsan Pommi 1.07,99
    Venla Hurri, Oliver Reponen, Maire Partanen, Viljo Rossi, Juho Virtanen, Juho Tuominen, Anton Nykänen, Janne Tuominen

Erä 2

  1. Nastolan Naseva 1.02,21
    Saima Särkiniemi, Peppi Onikki, Livia Mäki, Juho Lahtinen, Neea Pääkkö, Kia Hakala, Eetu Piispanen, Luca Karis
  2. Lahden Ahkera 2 1.02,26
    Hertta-Liina Tuominen, Hilma Pöllönen, Tiila Palo, Hertta Siikanen, Tilda Palo, Lauri Liljaniemi, Teemu Kauppinen, Anna Lämsä
  3. Heinolan Isku 2 1.03,28
    Fanny Knuutila, Jenna Leminen, Kaisla Malte, Edvin Enbuska, Väinö Laine, Julius Malte, Elias Lang, Lilja Lahtinen
  4. Iitin Pyrintö 1 1.03,50
    Tuure Rytkölä, Iina Vento, Karoliina Tojkander, Emma Ryyppö, Taimi Martikainen, Noora Tojkander, Ronja Malmström, Martta Peltola
PM-viesteissä Pommilta runsaasti juoksijoita