Joutsan kentällä käytiin kesän ensimmäiset kisat navakassa tuulessa ja lopussa myös pienessä tihkusateessa. Tulostaso oli kuitenkin illahduttavan hyvä. Nuoret tekivät useita ennätyksiään. Pommin urheilijoillekin näitä tuli useita.

Esille nostettavia tuloksia vanhempien sarjoissa ovat Maria Olkkosen uusi kiekkoennätys, jolla rikkoontui ensimmäisen kerran 40 metrin raja. Myös naisten kisan voittanut Puumalan Tuula Penttinen oli hyvässä iskussa. Kilpailun ulkopuolella IK Falkenin Karin Storbacka sekä Espoon Tapioiden Tuomas Salonen juoksivat kovat ajat 600m juoksuissa.

Täydelliset tulokset löytyvät Tilastopajasta (linkki aukeaa uuteen välilehteen):

Aluekisojen tulokset 3.7.2017

Miehet
M 100 m
 
 
Tuuli: -1.7
1 Ari Ruuti JyväskKU 21.5.72 13,71        
2 Tero Mäkäläinen JyväskKU 2.5.80 13,72   SB    
M Pituus/LJ
 
 
1 Mika Ruhtinas JyväskKU 17.7.96 5,86  -1.9 PB    
   5,37 SB     5,49 SB     5,65 SB     5,86/-1.9 PB     5,66     5,77   
2 Ari Ruuti JyväskKU 21.5.72 5,17  -2.2 PB    
   4,56     4,52     4,99 SB     5,17/-2.2 PB     X     4,79   
3 Tero Mäkäläinen JyväskKU 2.5.80 5,11  -1.2 PB    
   4,51     4,79     4,80     4,95 SB     5,11/-1.2 PB     4,96   
4 Perttu Noponen MikkKV 4.12.84 4,21  -0.6      
   4,21/-0.6     X     X     X     X     X   
M Kiekko/DT
 
 
1 Mika Ruhtinas JyväskKU 17.7.96 43,64        
   X     42,45     43,64     43,27     42,75     43,19   
2 Perttu Noponen MikkKV 4.12.84 37,02        
   37,02     36,79     36,80     X     X     36,23   
3 Aki Ruhtinas JyväskKU 94 32,66   PB    
   32,66 PB     X     28,89     X     28,94     X   
4 Petteri Immonen JyväskKU 8.10.75 21,50   PB    
   21,13 SB     21,50 PB     X     X     X     20,67   
M17 800 m
 
 
1 Henrik Porvari HartVoi 29.1.01 2.12,82   PB    
M17 Pituus/LJ
 
 
1 Henrik Porvari HartVoi 29.1.01 5,52  -1.0 PB    
   X     5,52/-1.0 PB     X     5,34     5,04     X   
P15 100 m
 
 
Tuuli: nwnd
1 Juho Jylhämaa LahdA 16.7.02 13,06        
2 Veeti Lettojärvi PertPo 7.3.03 13,57        
P15 800 m
 
 
1 Tobias Honkanen PertPo 6.12.02 2.23,91        
2 Onni Paasonen MäntyhVi 20.5.03 2.50,81   SB    
P15 Pituus/LJ
 
 
1 Veeti Lettojärvi PertPo 7.3.03 5,08  1.0 PB    
   5,08/1.0 PB   
2 Juho Jylhämaa LahdA 16.7.02 4,23  0.8 SB    
   4,23/0.8 SB   
P15 Kiekko/DT
 
 
1 Tobias Honkanen PertPo 6.12.02 35,19   PB    
   29,50 SB     32,44 SB     X     X     X     35,19 PB   
2 Onni Paasonen MäntyhVi 20.5.03 27,14   PB    
   X     X     25,47     27,14 PB     26,57     25,42   
P13 60 m
 
 
Tuuli: nwnd
1 Jarmo Eromäki HaukivKi 15.4.04 8,54        
P13 600 m
 
 
1 Tuomo Salonen EspTa 20.4.89 1.22,23   SB   kilp. ulkop.
2 Jarmo Eromäki HaukivKi 15.4.04 1.54,82   PB    
P13 Pituus/LJ
 
 
1 Jarmo Eromäki HaukivKi 15.4.04 4,58  -1.4 PB    
   4,58/-1.4 PB     P     P     P   
P13 Kuula/SP
 
 
1 Eetu Sirkka JoutsPo 19.1.04 8,00   PB    
   6,96 SB     8,00 PB     7,88     7,20   
2 Jarmo Eromäki HaukivKi 15.4.04 6,98        
   6,95     6,42     6,98     6,82   
P11 60 m
 
 
1 Benedict Seppälä JoutsPo 15.5.07 9,39        
2 Kosti Moisio KaipVi 1.10.06 9,69        
3 Markus Porvari HartVoi 4.2.06 9,90        
4 Eelis Hynninen HartVoi 25.8.06 10,64   =SB    
P11 600 m
 
 
1 Markus Porvari HartVoi 4.2.06 2.01,64   PB    
2 Eelis Hynninen HartVoi 25.8.06 2.03,20   PB    
3 Kosti Moisio KaipVi 1.10.06 2.03,23   PB    
4 Arttu Lettojärvi PertPo 12.8.06 2.06,45   PB    
P11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
 
 
1 Markus Porvari HartVoi 4.2.06 4,02        
   3,73     4,02     3,88     3,82   
2 Benedict Seppälä JoutsPo 15.5.07 3,91   PB    
   3,80 PB     3,91 PB     3,74     3,78   
3 Eelis Hynninen HartVoi 25.8.06 3,61   PB    
   3,61 PB     3,38     3,40     3,49   
4 Kosti Moisio KaipVi 1.10.06 3,60        
   3,60     3,49     3,42     3,46   
5 Arttu Lettojärvi PertPo 12.8.06 3,40   PB    
   3,40 PB     3,27     3,15     3,28   
P11 Kuula/SP
 
 
1 Benedict Seppälä JoutsPo 15.5.07 7,68   PB    
   7,68 PB     6,98     6,84     6,74   
2 Kosti Moisio KaipVi 1.10.06 6,40   PB    
   5,77     5,46     5,93     6,40 PB   
3 Topias Taavitsainen RistU 4.10.06 6,02        
   6,02     5,68     X     5,88   
4 Eelis Hynninen HartVoi 25.8.06 5,44        
   5,35     5,44     4,40     X   
5 Olli Mäkäläinen JyväskKU 11.9.07 5,07        
   5,00     X     4,59     5,07   
P9 60 m
 
 
1 Juho Tonteri MikkKV 9.2.08 10,01        
2 Jimi Pirttimäki LahdA 27.2.08 10,10   PB    
3 Joona Viitala PetäjävPe 14.3.08 10,17   PB    
4 Eric Rinne LahdA 8.7.09 11,17   PB    
5 Roni Hynninen HartVoi 4.11.10 12,49   PB    
P9 600 m
 
 
1 Jimi Pirttimäki LahdA 27.2.08 2.13,65        
P9 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
 
 
1 Joona Viitala PetäjävPe 14.3.08 3,74   PB    
   3,74 PB     3,60     3,54     3,57   
2 Jimi Pirttimäki LahdA 27.2.08 3,59        
   2,95     X     3,04     3,59   
3 Eric Rinne LahdA 8.7.09 3,12   PB    
   3,04 PB     3,12 PB     2,90     3,05   
4 Roni Hynninen HartVoi 4.11.10 2,25   PB    
   2,25 PB     2,12     1,87     2,04   
P9 Kuula/SP
 
 
1 Jimi Pirttimäki LahdA 27.2.08 6,03        
   X     5,93     6,03     5,86   
Naiset
N Kiekko/DT
 
 
1 Tuula Penttinen PuumVi 28.2.94 47,52        
   47,52     P     P     P     P     P   
2 Anna Olkkonen HartVoi 27.9.92 42,90        
   42,90     P     P     P     P     P   
N19 800 m
 
 
1 Bettina Törnvall JoutsPo 2.10.98 2.54,17   SB    
2 Erika Haapala JoutsPo 20.6.99 3.04,00   SB    
N17 100 m
 
 
Tuuli: -1.7
1 Katariina Saarelainen JyväskKU 8.3.00 14,50        
N17 Pituus/LJ
 
 
1 Katariina Saarelainen JyväskKU 8.3.00 4,98  -1.2 PB    
   X     4,98/-1.2 PB     X     4,91     X     X   
N17 Kiekko/DT
 
 
1 Maria Olkkonen HartVoi 26.3.00 40,75   PB    
   40,75 PB     39,14     37,27     37,70     X     X   
2 Emma Honkala AsikkRai 9.7.01 30,37   PB    
   27,60 PB     28,64 PB     29,82 PB     28,91     30,37 PB     X   
3 Pinja Piipari HartVoi 26.10.00 27,45   SB    
   X     X     X     X     X     27,45 SB   
T15 100 m
 
1. erä
Tuuli: -4.6
1 Wilma Taavitsainen RistU 12.1.03 14,51        
2 Anniina Pirkkala ViipU 7.6.03 14,65        
3 Henriikka Haapala JoutsPo 30.9.03 14,72   PB    
4 Katri Saavalainen SysmSi 5.6.02 15,09   SB    
2. erä
Tuuli: -2.8
1 Riikka Savolainen JyväskKU 14.6.03 14,25        
2 Juulia Inkinen LahdA 19.5.03 14,67        
3 Ronja Kallionpää JanJa 7.6.02 14,90        
4 Minea Hölsö LahdA 24.10.03 15,10   SB    
T15 800 m
 
 
1 Katri Saavalainen SysmSi 5.6.02 2.36,48        
2 Wilma Taavitsainen RistU 12.1.03 2.49,68   PB    
T15 Pituus/LJ
 
 
1 Riikka Savolainen JyväskKU 14.6.03 4,70  -0.5      
   4,64     4,70/-0.5     4,46     4,68   
2 Minea Hölsö LahdA 24.10.03 4,22  -0.9      
   4,22/-0.9     4,20     4,04     3,93   
3 Juulia Inkinen LahdA 19.5.03 4,14  -1.1 SB    
   3,96     3,96     4,14 SB     4,14/-1.1 =SB   
T15 Kiekko/DT
 
 
1 Ronja Kallionpää JanJa 7.6.02 30,45   PB    
   29,00     30,40 PB     X     28,46     30,15     30,45 PB   
2 Juulia Inkinen LahdA 19.5.03 28,95        
   X     X     23,95     28,95     22,77     X   
3 Anniina Pirkkala ViipU 7.6.03 27,35        
   X     19,82     27,35     X     X     24,42   
4 Viivi Kupiainen HartVoi 26.8.05 24,21   PB    
   X     X     X     X     X     24,21 PB   
5 Emmi Mäkäläinen JyväskKU 20.12.05 22,40   PB    
   X     22,40 PB     X     X     X     X   
6 Wilma Taavitsainen RistU 12.1.03 18,02        
   X     X     15,42     X     18,02     X   
7 Emilia Immonen JyväskKU 7.5.04 17,05        
   X     17,05     X     X     X     13,75   
8 Riikka Savolainen JyväskKU 14.6.03 16,18        
   14,89     X     X     16,18     16,15     15,75   
T13 60 m
 
1. erä
1 Sanja Siurala EspTa 16.2.05 9,32        
2 Viivi Kupiainen HartVoi 26.8.05 9,61   SB    
3 Mette Jermoranta MuurY 2.5.05 10,07        
4 Ellen Immonen JyväskKU 27.7.05 10,24        
2. erä
Tuuli: nwnd
1 Saana Uotinen MäntyhVi 14.11.04 9,00        
2 Sanni Savolainen MäntyhVi 9.2.04 9,17        
3 Veera Reponen JoutsPo 27.4.06 9,42        
4 Emmi Mäkäläinen JyväskKU 20.12.05 10,01        
5 Fiona Flink JoutsPo 13.5.06 10,21        
T13 600 m
 
 
1 Karin Storbacka IKFalken 27.4.87 1.35,86   PB   (ka 16.) kilp. ulkop.
2 Sanja Siurala EspTa 16.2.05 1.53,80   PB    
3 Mette Jermoranta MuurY 2.5.05 2.01,87        
4 Minttu Mäntylä KärkKV 24.6.04 2.02,19   PB    
5 Ellen Immonen JyväskKU 27.7.05 2.07,23   PB    
6 Emmi Mäkäläinen JyväskKU 20.12.05 2.08,19   PB    
T13 Pituus/LJ
 
 
1 Saana Uotinen MäntyhVi 14.11.04 4,35  nwnd      
   4,35 PB     P     P     P   
2 Viivi Kupiainen HartVoi 26.8.05 4,30   PB    
   4,30 PB     P     P     P   
3 Minttu Mäntylä KärkKV 24.6.04 4,20  nwnd      
   4,20     P     P     P   
4 Sanni Savolainen MäntyhVi 9.2.04 4,13  nwnd      
   4,13 PB     P     P     P   
5 Mette Jermoranta MuurY 2.5.05 3,76        
   3,76     P     P     P   
T13 Kuula/SP
 
 
1 Viivi Kupiainen HartVoi 26.8.05 10,15   PB    
   8,58     9,25     10,15 PB     9,00   
2 Emmi Mäkäläinen JyväskKU 20.12.05 7,58        
   7,58     7,50     X     7,27   
3 Emilia Immonen JyväskKU 7.5.04 7,48   PB    
   7,00 PB     7,24 PB     7,48 PB     7,13   
4 Ellen Immonen JyväskKU 27.7.05 6,55   PB    
   6,55 PB     6,30     6,41     6,20   
5 Mette Jermoranta MuurY 2.5.05 6,35   PB    
   6,04 PB     5,89     6,35 PB     6,30   
T11 60 m
 
 
1 Sofia Rinne LahdA 14.11.06 10,00   PB    
2 Sara Suomi EspTa 15.12.06 10,21   PB    
3 Elli Lavia JoutsPo   10,47        
T11 600 m
 
 
1 Sofia Rinne LahdA 14.11.06 2.03,49   PB    
2 Veera Reponen JoutsPo 27.4.06 2.17,03        
3 Elli Lavia JoutsPo   2.17,90   PB    
4 Fiona Flink JoutsPo 13.5.06 2.23,37        
5 Liisa-Lotta Pöysti KerU 3.7.06 2.32,29   PB    
T11 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
 
 
1 Veera Reponen JoutsPo 27.4.06 3,62   PB    
   3,62 PB     X     X     3,20   
2 Sara Suomi EspTa 15.12.06 3,57        
   3,57     3,51     3,47     3,32   
3 Fiona Flink JoutsPo 13.5.06 3,51   PB    
   X     3,51 PB     3,43     3,26   
4 Elli Lavia JoutsPo   2,91   PB    
   2,91 PB     2,86     2,61     2,89   
5 Liisa-Lotta Pöysti KerU 3.7.06 2,54   PB    
   2,48 PB     2,41     2,54 PB     2,35   
T11 Kuula/SP
 
 
1 Veera Reponen JoutsPo 27.4.06 6,16   PB    
   5,98 PB     5,65     6,16 PB     5,83   
2 Sara Suomi EspTa 15.12.06 5,60        
   5,40     4,67     5,60     5,17   
3 Elli Lavia JoutsPo   5,32   PB    
   4,67 PB     4,79 PB     5,32 PB     4,75   
4 Fiona Flink JoutsPo 13.5.06 4,56   PB    
   4,06 PB     4,20 PB     4,30 PB     4,56 PB   
T9 60 m
 
 
1 Maria Mu Sissoho JoutsPo 05 11,17   PB    
2 Viivi Jermoranta MuurY 10.7.08 11,45   PB    
3 Sofia Pirttimäki LahdA 24.10.09 12,56   PB    
4 Peppi Pirttimäki LahdA 15.7.11 12,68   PB    
5 Helmi Laitinen JoutsPo 06 12,94   PB    
T9 600 m
 
 
1 Jenni Tuominen HeinI 5.7.09 2.24,57   PB    
2 Viivi Jermoranta MuurY 10.7.08 2.30,92   PB    
3 Peppi Pirttimäki LahdA 15.7.11 2.43,69   PB    
T9 Pituus/LJ (1 m ponnistusalue/zone)
 
 
1 Viivi Jermoranta MuurY 10.7.08 2,97   PB    
   2,97 PB     P     P     P   
2 Helmi Laitinen JoutsPo 06 2,06   PB    
   2,06 PB     P     P     P   
T9 Kuula/SP
 
 
1 Maria Mu Sissoho JoutsPo 05 4,40   PB    
   4,40 PB     4,25     4,05     3,64   
2 Viivi Jermoranta MuurY 10.7.08 4,20   PB    
   4,15 PB     4,16 PB     4,20 PB     3,80   
3 Sofia Pirttimäki LahdA 24.10.09 3,02   PB    
   2,68     2,96 PB     3,02 PB     2,86   
Joutsan Pommin aluekisojen tulokset